Milí rybáři, zimní pauza je u konce a očekávaný začátek pstruhové sezóny je tady. Ve čtvrtek 16. dubna se opět otevřou pstruhové revíry a rybáři se tak mohou vrátit k oblíbenému lovu lososovitých ryb. S prvními jarními dny přichází i typická atmosféra zahájení – chladná, proudící voda a napětí při prvních náhozech.

Revíry jsou připraveny
Napříč Českým rybářským svazem je pro letošní sezónu připraveno přibližně 500 pstruhových revírů o celkové rozloze přes 3 000 hektarů. Před zahájením sezóny bylo do těchto vod vysazeno významné množství ryb. Tyto násady přispívají k dobrým podmínkám pro rybolov hned od začátku sezóny.

Na co nezapomenout před první návštěvou revíru
Před zahájením lovu je důležité zkontrolovat splnění všech povinností:
- mít u sebe platnou povolenku k lovu ryb a rybářský lístek
- zapsat docházku ještě před prvním nahozením
- mít předepsanou výbavu – vyprošťovač háčků a míru k měření ryb
- na většině revírů také podběrák
- seznámit se s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva (BPVRP), které se mohou lišit podle revíru i územního svazu

Základní pravidla lovu na pstruhových vodách
Pro připomenutí uvádíme nejdůležitější pravidla:
- minimální lovná míra pstruha obecného, pstruha duhového a sivena amerického je 25 cm (pokud není stanoveno jinak)
- denní limit úlovku lososovitých ryb je maximálně 3 kusy
- ulovené a ponechané ryby je nutné ihned zapsat do povolenky včetně hmotnosti
- povolené techniky lovu jsou přívlač a muškaření
Lipan podhorní zůstává hájen – jeho lovná sezóna začíná až 16. června.

Změny zavedené v minulém období zůstávají nadále v platnosti
- sjednocení doby lovu přívlačí a muškařením až do 30. listopadu
- od 1. září je při přívlači povoleno používat pouze jeden jednoháček
Upozorňujeme, že uživatelé revírů mohou v rámci BPVRP stanovit přísnější podmínky. Doporučujeme proto vždy důkladně prostudovat pravidla platná pro konkrétní revír.
Lososovité ryby patří mezi citlivé druhy, proto žádáme rybáře o šetrné zacházení, zejména v případě, že rybu vracejí zpět do vody. Používání vhodného vybavení a minimalizace manipulace s rybou významně zvyšují její šanci na přežití.

Petrův zdar!
za ČRS Lukáš Mareš, Vč V. Horák

